Sprawdź jak usunąć plamę po winie domowymi sposobami

jak usunąć plamę po winie

Uciążliwa plama z czerwonego wina na tkaninie może zniknąć. Wystarczy zastosować jedną z kilku domowych metod, aby pozbyć się jej na dobre. Sprawdź jak usunąć plamę po winie bez korzystania z usług pralni chemicznej.

Jak usunąć plamę po winie z ubrania?

Jedną z powszechniejszych metod na wyczyszczenie plamy po winie jest obfite posypanie jej solą. Metoda ta działa, ponieważ sól ma silne właściwości higroskopijne. Powodują one wchłanianie wilgoci i barwnika, przez co tkanina staje się wolna od zabrudzenia. Po czasie wystarczy dokładnie opłukać tkaninę, a następnie wyprać w pralce. Jeśli więc na ulubione ubranie wyleje się czerwona Kadarka (o winie kadarka przeczytaj też tu: https://naszewino.pl/kadarka), nie warto panikować, tylko szybko posypać plamę solą.

Sprawdzonym sposobem na to jak usunąć plamę po winie jest także wywabienie jej za pomocą białego wina, szampana lub wody gazowanej. Składniki zawarte w napojach mają łagodne działanie odplamiające, a po wniknięciu w materiał pomagają go oczyścić. W przypadku wykorzystywania przy odplamianiu wody gazowanej, zaleca się całkowite zamoczenie plamy oraz łagodne pocieranie tkaniny. Po tym zabiegu ubranie należy wyprać w pralce – plama powinna zniknąć.

Do usunięcia zabrudzenia po winie można użyć także innych naturalnych odplamiaczy. Przydadzą się między innymi mleko, cytryna, czy woda utleniona. Każdy środek należy zastosować na plamę oddzielnie, a w przypadku cytryny i wody utlenionej warto najpierw przeprowadzić próbę na niewidocznym skrawku materiału. W przypadku kolorowych i delikatnych tkanin lepiej niekiedy zrezygnować z ich użycia, ponieważ może powstać delikatne odbarwienie.

Stare zabrudzenia, czyli jak usunąć plamę po winie rozlanym dawno temu

Co w przypadku, gdy ulubiona Kadarka została rozlana dawno temu, a plama zdążyła już zaschnąć? W takim wypadku także można poradzić sobie z usunięciem zabrudzenia. Jedną z metod czyszczenia tkaniny jest namoczenie jej w roztworze spirytusu, bądź wodzie utlenionej 10%. Trzeba jednak pamiętać, aby sposób ten wykorzystywać jedynie na białych materiałach, ponieważ w przeciwnym wypadku w miejscu zastosowania roztworu powstanie odbarwienie.

Sprawdź:   Jakie majtki na siłownię są dziś modne?

Jeśli czerwone wino zostało rozlane na kolorową tkaninę, a plama zaschła, wówczas można sięgnąć po wodę z mydłem i amoniak. Zabrudzone ubranie trzeba namoczyć w przygotowanej mieszance, a po jakimś czasie odcisnąć nadmiar wody i wyprać je w pralce. Niechciana plama powinna zniknąć. Sprawdzonym sposobem na to jak usunąć plamę po winie jest także użycie pianki lub kremu do golenia. Wystarczy nanieść odrobinę kosmetyku na zabrudzenie, a po około 10 minutach materiał spłukać i wyprać w pralce.

Czerwone wino Kadarka rozlane na dywan? Działaj szybko

Wielu zastanawia się czy można, a jeśli tak to jak usunąć plamę po winie wylanym na dywan? Okazuje się, że z takim rodzajem zabrudzenia także można sobie poradzić, ale dużą rolę będzie odgrywać tu czas. W pierwszej kolejności należy odsączyć nadmiar rozlanego wina za pomocą ręcznika papierowego. Pod żadnym pozorem nie powinno się pocierać dywanu, ponieważ spowoduje to zabrudzenie większej ilości tkaniny. Osuszona plamę należy posypać skrobią kukurydzianą i pozostawić na kilka godzin. Po wszystkim całość należy strzepać i sprawdzić, czy zabrudzenie zniknęło.

Jeśli rozlana, czerwona Kadarka w dalszym ciągu nie daje za wygraną, wówczas na plamę trzeba nałożyć roztwór z wody i amoniaku. Następnie za pomocą szczoteczki trzeba wetrzeć mieszankę wgłąb struktury dywanu, aby zawarte w niej substancje weszły w reakcję z resztkami wina. Opcjonalnie można postawić także na papkę przygotowaną z wody i sody oczyszczonej, bądź sięgnąć po specjalne preparaty chemiczne do czyszczenia dywanów. Ich zaletą jest przyjemny zapach, który pozostawiają po wyczyszczeniu powierzchni dywanu, a także stosunkowo łagodne oddziaływanie na tkaninę.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top