Press "Enter" to skip to content

Sensacyjne doniesienie z Watykanu

Jak się dowiadujemy wczoraj po Wigilii Paschalnej papież Franciszek zatrzymał wiernych mówiąc, że musi dokonać jeszcze jednego ważnego obrzędu. Wniesiono starą księgę i woskową świecę i odczytano bullę w języku łacińskim ekskomunikującą modernizm, ściek wszystkich herezji oraz tych, którzy go wyznają, praktykują i propagują. Gdy przebrzmiały słowa bulli na podłogę upadła gasnąca świeca… Mimo obecności tłumów panowała niezmącona cisza. Obserwujący ceremonię dziennikarze zauważyli, że podczas czytania bulli zniknęło kilku kardynałów i biskupów.

Papież Franciszek, jak widać, nadal zaskakuje. Trudno ocenić, jakie będą skutki tej decyzji.

Z ostatniej chwili: Jak donoszą nam nasi informatorzy z Watykanu, na dzisiejsze uroczystości papież ma przywdziać tiarę i zostać przyniesiony na sedia gestatoria.

7 komentarzy

 1. andy andy 2 kwietnia 2018

  Jak to rozumieć. Czyżby Papież pragnął przywrócić wspomnianą ekskomunikę, czy też tyko o niej przypomnieć. Czy ona nadal jest aktualna?

  • andy andy 2 kwietnia 2018

   Ps. A może prima aprilis? 🙂 . Mam jednak bardzo nurtujące mnie pytanie. Dlaczego Wielkanoc nazywamy świętem paschalnym, czy wręcz wigilią paschalną? Przecież mnie się pascha kojarzy ze świętem żydowskim. Ba, nawet semickim długo przed Chrystusem. Czyżby zbieg nazewnictwa, bo już nie wspomnę o zbiegu czasu świąt dwóch religii? Oświeci mnie ktoś?

   • ks. Karol Tomecki ks. Karol Tomecki 2 kwietnia 2018

    A co Pan chciał świętować, jak nie Paschę? Turbosłowiańską marzannę?

    • andy andy 2 kwietnia 2018

     Czy ja się źle wyraziłem? Intryguje mnie po prostu zbieżność nazwy owych Świąt z semickim świętem wiosny, a później ze świętem Izraelitów /żydów/ po uwolnieniu się z niewoli egipskiej. Wszak takiej samej nazwy używamy. To nie było dla mnie wyjaśnienie, choć doceniam żart.

   • Alexander Degrejt Alexander Degrejt 2 kwietnia 2018

    1. Tak, to Prima Aprilis
    2. Oczywiście, że obowiązuje
    3. Chrystus został ukrzyżowany właśnie w wigilię paschalną.

    • eszet33 eszet33 2 kwietnia 2018

     Prima Aprilis jest normalnie 1-go, a nie 2-go kwietnia… ale mniejsza z tym. Szkoda, że to tylko żart, bo bardzo bym pragnął nawrócenia Franciszka!

     • Alexander Degrejt Alexander Degrejt 2 kwietnia 2018

      Nius daliśmy wczoraj ☺
      Też żałujemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *