Łatanie poprutych gaci

„Zamach stanu!”, „dyktatura!”, „koniec trójpodziału władzy!”, „przewrót lipcowy!”…

Po raz kolejny „obrońcy demokracji” zawyli zgodnym chórem i zaczęli się zwoływać planując wyjście na ulicę w obronie – tym razem – sądów z Sądem Najwyższym na czele. Bo PiS zawłaszcza i demoluje.

Ja powiem wprost – reforma sądów uskuteczniana przez Prawo i Sprawiedliwość to nie jest żadna reforma, to łatanie starych gaci, które już dawno powinny trafić do śmieci i być zastąpione nowymi. Ale lepsze to niż nic bo sytuacja w polskim tzw. „wymiarze sprawiedliwości” jest taka, że Sodoma w porównaniu to cnotliwe miasto. Lepsze niż nic pczywiście na początek. Mam nadzieję, że rządzący nie spoczną na laurach i pójdą za ciosem oddając Obywatelom prawdziwą kontrolę nad trzecią władzą.

A tutaj kilka propozycji:

1. Prezesi sądów wybierani w wyborach powszechnych, przy czym czynne prawo wyborcze mieliby tylko ludzie nie karani sądownie.

2. Przydzielanie sędziom spraw w drodze losowania – to znalazło się w bowej ustawie i jest to krok w dobrą stronę, utrudni „ustawienie” procesu.

3. Ustanowienie instytucji Sędziego Pokoju, który będzie się wywodził z danej społeczności i zostanie przez nią wybrany w wyborach powszechnych – co zagwarantuje, że będzie nim człowiek cieszący się szacunkiem i zaufaniem. Kandydaci niekonoecznie musieli by posiadać sędziowskie uprawnienia.

4. Ograniczenie sędziowskiego immunitetu tylko do wykonywania obowiązków. Pijany za kółkiem, przyłapany na kradzieży kiełbasy itd. odpowiadałby jak każdy inny obywatel.

5. Automatyczne usunięcie z zawodu bez prawa odwołania po prawomocnym udowodnieniu winy. Proces w sprawie sędziego musiałby się odbywać w innym województwie żeby maksymalnie ograniczyć możliwość mataczenia.

Tę listę oczywiście można – i trzeba – wydłużyć, patologii jest taki ogrom, że dałoby się książkę napisać. Wrzucajcie w komentarzach swoje propozycje, może podsuniemy je politykom PiS? Bo jeżeli sami czegoś nie zaproponujemy i nie będziemy naciskać to – daję głowę – zadowolą się prowizorką.

Udostępnij na:

2 comments

  1. Adminie ,na początek niech wcielą w życie w przeciągu najbliższego roku tylko to co przewiduje ustawa plus to co od siebie dodałeś ( oczywiście trzeba ich na maxa kolanem dociskać zn.pis bo okazało się że tzw. kukiz to partiokracyjne zera a nie opozycja).
    A 22.07 ,lepszej daty nie mogli wybrać, członków „nadzwyczajnego zajazdu swołoczy sędziowskiej ” pospisywać od góry począwszy i na zbitą mordę,dożywotnio, wy…..ić z zawodu , …ech popłynąłem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *