Nowy problem z kwotą wolną

Uparłem się i będę ciągnął temat kwoty wolnej od podatku. Przestraszony krytyką rząd, a właściwie oberwicepremier Morawiecki, ugiął się i od pierwszego stycznia będziemy ją (tę kwotę) rozliczać na nowych zasadach. Wszystko podobno w trosce o najbiedniejszych, zarabiających poniżej 6600 złotych rocznie, których jest – wedle szacunków Ministerstwa Finansów – około trzech milionów osób. Część z tych ludzi to dorabiający studenci ale większość stanowią rodziny z dziećmi oraz emeryci żyjący na skraju ubóstwa albo wręcz w nędzy. Bardzo dobrze, że PiS się nad ich problemem pochylił i chce pomóc, jest tylko jeden problem…
Po nowym roku ci ludzie będą zarabiać (albo otrzymywać świadczenia) o około sto złotych wyższe w skali miesiąca. Wielu z nich dzięki temu może utracić prawo do korzystania z zasiłków i zapomóg Pomocy Społecznej. Czyli, nie ma co owijać w bawełnę, więcej stracą niż zyskają wpadając w jeszcze większą biedę.
A jedynym beneficjentem zmiany będzie budżet państwa.
Rozwiązać ten problem można w bardzo prosty sposób: otóż wystarczy przy decyzji o przydzieleniu pomocy brać pod uwagę zarobki brutto zamiast netto. I z głowy. Tylko że do tego trzeba kolejnej ustawy a tym już PiS się nie zajął. Na szczęście jest jeszcze czas, nie jest to kwestia prawa podatkowego, które musi być uchwalone do 30 listopada zatem rzecz można nadrobić w tym miesiącu.
Oczywiście pod warunkiem, że komuś wpadnie to do głowy i będzie chciał. Bo w styczniu może się okazać, że najmniej zarabiający zamiast wdzięczności okażą swoim dobrodziejom z partii rządzącej środkowy palec…

Udostępnij na:

3 comments

  1. Postulat całkowicie niezbędny ,tylko że dokonywanie obliczeń od kwoty brutto a nie netto jak to ma miejsce obecnie ( czego żaden ze znanych mi ekonomistów nie był w stanie racjonalnie wyjaśnić,poza oczywiście jedynym nasuwającym się wnioskiem .łupieżczej polityki fiskalnej i to grup najuboższych) nie przejdzie (najpewniej z powodów formalno -prawnych lub innych)o czym jestem prawie że przekonany. Mogłoby się się przecież nie małej grupie biedaków w głowach poprzewracać ,a ludziska powinni docenić wspaniałomyślność rządzących ,którzy w swej łaskawości po ponad 10-ciu latach podnieśli jedną z najniższych kwot wolnych od podatku w Eurpie i na świecie.

  2. A propos ,kwoty w.od p.to w tym kontekscie zabawnie wyglądaja próby polskiego rządu w Wielkiej Brytani z nakłanianiem polskich emigrantów do ew.powrotów do kraju ojczystego.Bo w GB mikro firmy ktorych jest większość działają na odrębnych ,rozsądnych zasadach niż małe i średnie podmioty co u nas może być jedynie pobożnym życzeniem,a nasze c.1300 funtów ma się tak ich kwoty wolnej c.13000 funt. jak… dopowiedzcie resztę sobie sami.

  3. Z zasiłków? Opieka społeczna? Wstydź się Alexandrze. Wszak jesteś przeciwnikiem takich
    ” nakładów” budżetowych. Bądź konsekwentny. Ten krok niewiele pomoże, ale jest krokiem we właściwym kierunku. Patrz komentarz Wibo. Śmiech na sali i wstyd, że np. w Górnej Wolcie owa kwota jest wyższa( poniosło mnie?). Nie mówiąc o GB.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *